Nasmeh je najlepši način na katerega lahko svetu pokažemo zobe. Zavedamo se, da lahko lep in sijoč nasmeh bistveno vpliva na lastno podobo in stopnjo samozavesti. Napredek sodobnega zobozdravstva omogoča dosego teh ciljev s hitrimi in nebolečimi posegi.
Kaj lahko za vas naredi estetsko zobozdravstvo?
Estetsko zobozdravstvo zajema minimalno invazivne posege:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Beljenje je preprosta metoda s, katero posvetlimo obstoječo barvo zob, ne da bi poškodovali zobe in dlesen.
Najprej sledi profesionalno čiščenje, s katerim odstranimo zobne obloge in morebitna zunanja obarvanja zob. Pri beljenju lahko posvetlimo le naravno strukuro zoba in ne že obstoječih zalivk ali prevlek. Le- te lahko po potrebi zamenjamo po končanem postopku beljenja, kadar se barva preveč razlikuje od končne barve beljenih zob. Ker so sijoči, beli zobje ključni dejavnik privlačnega nasmeha, je postalo beljenje ena izmed storitev, po katerih pacienti v naši ambulanti najbolj povprašujejo. Uporabljamo tri različne metode beljenja.
Vendar pa učinki beljenja niso trajni. Zobe moramo po 3- 4 letih ponovno beliti, lahko pa tudi že prej, če ste kadilec ali strasten pivec kave, rdečega vina, pravega čaja,...Dobra vest pri tem je, da so rezultati hitrejši in zato tudi cenovno ugodnejši.
Beljenje doma je najbolj priljubljena metoda, ki jo pacient izvaja sam doma.
Najprej v zobotehničnem laboratoriju na podlagi odtisa izdelamo individualno belilno opornico (šablono). V naši ambulanti vas nato podučimo o pravilni uporabi celotnega sistema. Opornico skupaj z belilnim gelom odnesete s seboj. Med samim postopkom beljenja se na 3- 4 dni oglasite v naši ambulanti na kontroli. V 4- 14 dneh je dosežen želen učinek beljenja.
Na površino zob nanesemo močan gel, ki ga aktiviramo s posebno lučjo. V tem primeru traja beljenje največ eno uro.
Se uporablja pri avitalnih, koreninsko zdravljenih zobeh.
![]() |
![]() |
So individualni protetični izdelki iz tankega sloja visokoodporne keramike, ki jih nalepimo na zobe sprednjega (vidnega) sektorja.
Z luskami lahko popravimo :
Za razliko od oskrbe z zobnimi prevlekami, zobe le minimalno prepariramo. Tako so luske estetsko prvovrstna, minimalno invazivna metoda, po zaslugi katere je klasična protetična oskrba pri manjših defektih povsem odveč.
![]() |
![]() |
Zalivke uporabljamo za:
KOMPOZITNE ZALIVKE (DIREKTNE)
Najprej odstranimo kariozne plasti zoba (na željo pod anestezijo) in jih nato s kompozitom, plast za plastjo, dogradimo. Pri tem uporabljamo različne barve, da dosežemo barvo preostalega zoba. V naši ambulanti uporabljamo le kompozite z nano tehnologijo in visokim deležem keramičnih delcev, ki dajejo še bolj estetski videz in ob pravilni negi ostanejo še dolga leta v ustih. Zalivke praviloma izdelamo v eni seji, kadar pa se karies preveč približa zobni pulpi (živcu), so nujni dodatni ukrepi (vse do koreninskega zdravljenja).
INLAYI (INDIREKTNE)
Gre za visokokakovostne in dolgotrajne restavracije, ki jih individualno izdelajo v zobotehničnem laboratoriju. Praviloma potrebujemo dve do tri seje, da zakjučimo oskrbo z inlayi. Včasih so inlaye izdelovali iz zlata, danes uporabljamo keramične materiale v barvi zob.
![]() |
![]() |
Kadar zoba ne moremo več oskrbeti z zalivko, lahko zobno substanco trajno zaščitimo s prevleko in tako preprečimo prezgodno izgubo zoba.
S prevleko zobu povrnemo prvotno obliko, velikost in barvo. Vsaka prevleka je umetnina zase in je z največjo natančnostjo po meri (individualno) izdelana v zobotehničnem laboratoriju.
Običajno potrebujemo dve do tri seje, da zaključimo oskrbo s prevlekami. V okviru prve seje prepariramo (obrusimo) prizadeti zob, vzamemo odtise in izdelamo začasno prevleko. Le- ta ostane v ustih, dokler zobotehnik ne izgotovi dokončne prevleke. Obstajajo različni tipi keramike, kot tudi kombinacija keramike in kovine (ogrodje). Če jih dosledno čistimo, se v ustih ohranijo še veliko let.
Najvišje estetske zahteve zagotovimo s polnokeramičnimi prevlekami.