Kadar je zob poškodovan do te mere, da ga ne moremo več dograditi z zalivko ali obstaja nevarnost, da se razleti, ga lahko obnovimo le še s PREVLEKO. Ta zajema celotni del zoba, ki sega v ustno votlino in mu ponovno zagotovi stabilnost.
Če manjka eden/več zob in obstaja še zadostno število primernih zob, lahko pacienta oskrbimo z MOSTIČKOM, ki je s prevlekami fiksiran na sidrnih zobeh in predstavlja fiksnoprotetično (nesnemljivo) konstrukcijo.
Tudi najboljša prevleka/mostiček je dobra le toliko, kolikor je dober njen temelj (zob).
Zato je nujno :
Ali so zobje primerni za oskrbo, preverimo s kliničnim pregledom in rentgenskim slikanjem. Včasih je treba pred protetičnim delom opraviti še koreninsko in/ali paradontalno zdravljenje.
Najprimernejši material za mostičke je kovinska keramika, manjše lahko izdelamo tudi v brezkovinski tehniki.
![]() |
![]() |
Kadar je zobna vrsta prekinjena z enim/večimi manjkajočimi zobmi ali je skrajšana za en/več zob, lahko pacienta oskrbimo s fiksnimi protetičnimi konstrukcijami (mostički).
Velikokrat lahko manjkajoče zobe nadomestimo z implantati. Ta alternativa je primerna zlasti tedaj, ko so zobje, ki mejijo na vrzel, popolnoma intaktni (zdravi).
Posebna oblika mostička je adhezivni - Maryland most. V tem primeru je manjkajoči zob z majhnimi kovinskimi naslonkami zalepljen na oba sosednja ne/minimalno preparirana zoba. V glavnem pridejo v poštev pri mlajših pacientih.
Omejiitve pri izdelavi mostičkov so:
V tem primeru lahko zobno vrsto oskrbimo s kombinirano fiksno- snemno ali implantatno protetično konstrukcijo.
Za izgotovitev vašega individualnega protetičnega nadomestka opravita tako zobozdravnik kot zobotehnik veliko število natančnih delovnih faz.
Življenska doba pa je odvisna predvsem od vaše dosledne ustne higiene.